151 tytułów zgłoszono do Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego
„Zgłoszona została rekordowa liczba książek dla dzieci w całej historii nagrody. 2 października podczas uroczystej gali poznamy laureata, który otrzyma statuetkę Koziołka Matołka” – powiedziała PAP Monika Sobota.
Zwycięzcę wyłoni jury złożone z pracowników naukowych i bibliotekarzy zajmujących się literaturą dziecięcą. Zasiadają w nim Alicja Ungeheuer-Gołąb z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Małgorzata Wójcik-Dudek z Uniwersytetu Śląskiego, a także Grażyna Lewandowicz-Nosal, Anna Maria Krajewska i Katarzyna Kujawa. Swojego faworyta wskażą również najmłodsi czytelnicy.
Główną nagrodą jest statuetka przedstawiająca stworzoną przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza postać Koziołka Matołka.
Monika Sobota powiedziała, że konkursowi będą towarzyszyły różne wydarzenia. „Chcemy zaprosić młodych czytelników do udziału w działaniach, które rozbudzą w nich zamiłowanie do czytania. Sięgniemy po kamishibai, kolaż literacki, model czytania wrażeniowego. Podczas spotkań w +Bibliotece Pacanów+ wspólnym czytaniem będą się cieszyły całe rodziny. Czytanie performatywne ożywi bohaterów oraz historie i miejsca najlepszych książek nagrodzonych Koziołkiem. Sprawimy, że zajęcia z książką będą zaskakujące i nowoczesne, ale także będą zapadały w pamięć i zainspirują do dalszego kontaktu z literaturą” – powiedziała.
W ubiegłym roku na konkurs napłynęły 94 książki 50 wydawnictw. Główny laur otrzymało „Kruche życie pancernika” Arlety Remiszewskiej. Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Skrzat. Autorka porusza na przykładzie relacji w rodzinie istotne tematy życiowe, jak choroba, potrzeba empatii czy samodzielnego myślenia.
Ogólnopolską Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego ustanowiły w 1994 roku Fundacja "Książka dla Dziecka" oraz kwartalnik "Guliwer". Od 2004 roku przyznaje ją oświęcimska Galeria Książki. Celem konkursu jest promowanie najlepszych polskich książek dla dzieci, spełniających rygorystyczne kryteria oceny pod względem literackim, przesłania oraz zgodności z radosną wizją twórczości patrona. (PAP)
szf/ miś/
![](http://im.twoje-miasto.pl/theme/img/ico/pap.png)