reklama
kategoria: Kraj
20 listopad 2023

Rząd chce zamrozić ceny m.in. prądu w 2024 r.

zdjęcie: Rząd chce zamrozić ceny m.in. prądu w 2024 r. / fot. PAP
fot. PAP
Rząd planuje przedłużenie na 2024 r. zamrożonych cen m.in. prądu dla gospodarstw domowych - wynika z wpisu opublikowanego w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Projektowane rozwiązania mają odnosić się też do gazu i ciepła.
REKLAMA

W poniedziałek w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów zamieszczono informację o pracach nad projektem ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw.

"Proponowane w zmianie ustawy przedłużenie funkcjonowania mechanizmów osłonowych oddziałuje na jedną z najbardziej podstawowych potrzeb współczesnych społeczeństw, jaką jest dostęp do nośników energii. Przygotowane w projekcie ustawy rozwiązania zapewnią w 2024 r. ochronę szerokiej grupy beneficjentów przed wzrostem kosztów energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy zdolnością finansową gospodarstw domowych, cenami nośników energii na rynkach a łącznymi kosztami systemu wsparcia obciążających budżet państwa" - podkreślono w wykazie.

Dodano, że projekt przewiduje "zmodyfikowaną kontynuacją dotychczasowego wsparcia odbiorców w gospodarstwach domowych, w tym wsparcia zużycia energii na potrzeby zbliżone do zużycia w gospodarstw domowych (np. części wspólne budynków, garaże, domy letniskowe, lokali o charakterze zbiorowego zamieszkania)".

Projektowana ustawa zakłada m.in. "mrożenie" cen i stawek opłat dystrybucyjnych oraz obowiązek stosowania w rozliczeniach w roku 2024 z odbiorcami w gospodarstwach domowych przez przedsiębiorstwa energetyczne cen energii elektrycznej obowiązujących w taryfach zatwierdzanych na rok 2022 dla tych przedsiębiorstw, w zakresie określonego limitu.

Z wykazu wynika ponadto, że utrzymane miałyby zostać limity zużycia prądu uprawniające do tańszej energii.

Dodano, że maksymalna cena energii miałaby zastosowanie również wobec tzw. odbiorców wrażliwych, dla samorządów, sektora MŚP i wyniosłaby 693 zł/MWh. "Cena maksymalna 693 zł/MWh będzie również miała zastosowanie do rozliczeń dla odbiorców w gospodarstwach domowych po przekroczeniu przez nich ustawowych limitów" - wyjaśniono.

W wykazie poinformowano ponadto, że projektowane rozwiązania przewidywać będą również mechanizm rekompensat dla przedsiębiorstw obrotu i dystrybucji. Wypłatami rekompensat zajmować się będzie Zarządca Rozliczeń S.A.

Według obowiązujących zapisów tzw. Tarczy Solidarnościowej, ceny za energię elektryczną dla gospodarstw domowych w Polsce pozostały na poziomie stawek z 2022 r. do określonego limitu zużycia: 3000 kWh dla wszystkich gospodarstw domowych, 3600 kWh dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami, 4000 kWh dla rolników i rodzin z Kartą Dużej Rodziny.

Zgodnie z informacją opublikowaną w poniedziałek w wykazie, na 2024 rok ma zostać przedłużona też cena maksymalna na gaz. "Pozwoli zapewnić w 2024 r. odbiorcom paliw gazowych w gospodarstwach domowych oraz podmiotom świadczącym kluczowe usługi publiczne dostawy paliw gazowych na stabilnym poziomie cenowym, na zasadach obowiązujących w 2023 r. Projekt przedłuża również mechanizmy służące zabezpieczeniu i utrzymaniu płynności finansowej przedsiębiorstw energetycznych zajmujących się obrotem paliwami gazowymi oraz ich dystrybucją" - dodano.

Projektowane przepisy zakładają zagwarantowanie ceny maksymalnej na gaz oraz stawek opłat usług dystrybucji na niezmienionym względem 2023 r. poziomie dla odbiorców objętych ochroną taryfową.

Nowe przepisy mają ponadto wydłużyć na 2024 r. ochronę odbiorców ciepła na dotychczasowych zasadach. "Proponowana ustawa przewiduje utrzymanie wysokości ponoszonych przez tych odbiorców cen i stawek opłat za dostarczone ciepło systemowe na poziomie nie wyższym niż ceny i stawki opłat stosowane wobec odbiorców ciepła w dniu 30 września 2022 r. powiększone o 40 proc. w każdej grupie taryfowej w danym systemie ciepłowniczym. Dla odbiorcy ciepła będącego podmiotem uprawnionym oznacza to zachowanie przez cały rok 2024 cen i stawek za dostarczone ciepło na poziomie nie wyższym niż określony przepisami ustawy pułap" - dodano.

W projektowanych przepisach proponuje się, że podstawą zastosowania wsparcia dla uprawnionych odbiorców będzie oświadczenie składane do sprzedawcy ciepła. (PAP)

autor: Michał Boroń

mick/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łapy
0.7°C
wschód słońca: 07:29
zachód słońca: 15:13
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łapach

kiedy
2025-01-18 18:00
miejsce
Dom Kultury w Łapach, Łapy, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-15 16:30
miejsce
Dom Kultury w Łapach, Łapy, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-02-15 19:30
miejsce
Dom Kultury w Łapach, Łapy, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-03-15 16:00
miejsce
Dom Kultury w Łapach, Łapy, Ul....
wstęp biletowany