21 marzec 2024

Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie gotowe 25 października

zdjęcie: Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie gotowe 25 października / fot. PAP
fot. PAP
Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował w czwartek w mediach społecznościowych, że stołeczne Muzeum Sztuki Nowoczesnej zostanie oddane do użytku 25 października. "Zapraszamy na otwarcie. Będzie co oglądać. Dwurnik, Abakanowicz, mnóstwo najlepszych polskich artystów" - powiedział.
REKLAMA

"Mam dobre wiadomości dla wszystkich miłośników sztuki. Muzeum Sztuki Nowoczesnej będzie gotowe 25 października" - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w spocie video opublikowanym w czwartek w mediach społecznościowych.

"Zapraszamy na otwarcie. Będzie co oglądać. Dwurnik, Abakanowicz, mnóstwo najlepszych polskich artystów. To gratka nie tylko dla miłośników sztuki i architektury, ale dla wszystkich warszawiaków" - podkreślił.

Nowa siedziba muzeum powstaje przy stołecznym Placu Defilad, przy ul. Marszałkowskiej. Za projekt budynku odpowiada firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners z Nowego Jorku.

Czteropiętrowy budynek będzie miał powierzchnię ok. 20 000 metrów kwadratowych, w tym z czego 4500 mkw. to przestrzenie ekspozycyjne na pierwszym i drugim piętrze. Oprócz przestrzeni wystawowych pomieści m.in. kino, audytorium, sale edukacyjne, pracownie konserwatorskie, kawiarnię.

"W budynku zrekonstruowane zostanie także legendarne, zaprojektowane przez Oskara Hansenów, Studio Eksperymentalne Polskiego Radia – z historycznym i nowoczesnym wyposażeniem ponownie stanie się miejscem pracy i wymiany doświadczeń kolejnych pokoleń artystek i artystów. W MSN znajdą się również pracownie konserwatorskie, magazyny dzieł sztuki i archiwa. Osoby pracujące skorzystają z nowych pomieszczeń administracyjno-technicznych" - informuje MSN na stronie internetowej.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie powstało w 2005 r. W latach 2005-2022 było instytucja kultury współprowadzoną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i miasto Warszawa. Od 2023 r. jest samorządowa instytucja kultury prowadzona przez miasto Warszawa.

Od stycznia 2008 r. do marca 2017 r. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie prowadziło działalność w siedzibie tymczasowej w lokalu przy ul. Pańskiej 3. W marcu 2017 r. otworzyło przestrzeń wystawienniczą na Wybrzeżu Kościuszkowskim 22 pod nazwą "Muzeum nad Wisłą".(PAP)

autor: Maciej Replewicz

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łapy